Kandydaci na kierowców, którzy egzamin na prawo jazdy zdają bez powodzenia już kilka razy, przeważnie nie obwiniają samych siebie o taki stan rzeczy. Próbując wyjaśnić otoczeniu, jakie są przyczyny ich niepowodzenia, zwykle wspominają o negatywnym nastawieniu egzaminatorów. Źródła porażki często kryją się jednak gdzie indziej i niejednokrotnie okazuje się, że można doszukiwać się ich w tym samym momencie, w który podejmowana była decyzja o wyborze podmiotu edukującego w tym zakresie.

Każda szkoła prawa jazdy w Warszawie reklamuje się jako niezawodna. Niektóre jednak już w dalszej części reklamy zdają się temu zaprzeczać. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy pada deklaracja o szybkim przygotowaniu teoretycznym. Instruktorzy zatrudnieni przez AutomobilKlub Polski zwracają uwagę, że właśnie w ten sposób niejednokrotnie zastawiana jest pułapka na osobę, która myśli o zdaniu egzaminu. Kursant szybko przechodzi do jazd, ponieważ jednak nie rozumie, dlaczego właściwie ma zachowywać się w konkretny sposób, nie jest też w stanie poruszać się po drodze pewnie.